БЕСПЛАТНА МОНТАЖА И БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ДО 30km ОДДАЛЕЧЕНОСТ ОД НАЈБЛИСКИОТ САЛОН

5 едноставни чекори за купување на мебел

Опремувањето на домот и купување мебел треба да биде забавно и взбудливо, но за многу луѓе тоа може да биде доста голем предизвик. Со малку планирањ однапред, можете да уживате во процесот на купување на мебел. За вас подготвуваме совети кои значително ќе го олеснат процесот на купување и ќе ве натера да уживате.

 

1. ОДРЕДЕТЕ БУЏЕТ

Првиот чекор во купувањето е да го дефинирате буџетот што сте подготвени да го одвоите за мебел.Добро информирајте се за условите за купување, бидејќи мебелот можете да го платите на рати, а доколку имате и картичка за лојалност, ќе имате дополнителен попуст. Погрижете се да барате производи кои се во продажба, биидејќи
Може да има парче кое е совршено за вашиот дом. Секој месец СИМПО има ппуст на одредени производи, како и специјални промотивни понуди во салоните кои дефинитивно треба да ги искористите. Земете го сето тоа предвид и сигурно ќе направите подобро отколку што мислевте и ќе можете да купите повеќе парчиња квалитетен мебел отколку што сте планирале.

 

2. МЕРЕТЕ ГО ПРОСТОРОТ

Пред да тргнете во шопинг, внимателно разгледајте ги објективните можности и ограничувања на просторот што сакате да го опремите со нов мебел. Ако ова не е направено, може да се случи да го изберете погрешниот агол на мебел или да не можете да ја отворите вратата од просторијата.

За да не ви се случи такво несто, следете ги овие совети од професионалци:
-Измерете ја просторијата што ја опремате и нацртајте ја нејзината форма.
-Во скицата задолжително вклучете врати, прозорци, цевки за радијатори,грејни елементи, греди, столбови и сл., затоа што на тој начин ќе добиете подобра претстава за тоа каков простор имате.
-Побарајте помош од продавачот и прашајте дали дизајнер на ентериер вработен кај производителот може да ви помогне да изберете мебел или да ги решите сите сомнежи што ги имате. Доколку моментално не е достапен во салонот, подоцна можете да закажете состанок со него или да направите телефонска и e-mail консултација, што значително ќе ви помогне во изборот, за на најдобар начин да ја опремите собата или станот, и така сите членови на семејството се задоволни.
-Поединечните парчиња мебел се пакуваат како целина(во целина, т.е. не можат да се расклопат на делови), па ако вашиот простор има ограничувања како тесни скалила, нестандардни врати итн.нагласете го ова на продавачот за да може да покаже дали мебелот што сте го избрале може соодветно да се испорача.
-Кога купувате аголен сет и имате можност да изберете агол,проверете дали аголот е избран така што ќе застанете пред сетот и потоа ќе погледнете дали сакате продолжениот (агол) да биде на левата или десната страна.

 

3. СОГЛЕДАЈТЕ ГИ ВАШИТЕ ПОТРЕБИ

Откако ќе одредите буџет и ќе измерите просторот, одредете на што сакате да ги потрошите парите. Вашата листа на „желби“ ќе биде доста долга.Споредете го со списокот „потреби“. Некаде потребите и желбите ќе се поклопат. Клучот е во приоритетот , затоа размислете внимателно кога правите листа на пиоритети.

Кака го користите мебелот е многу важен фактор.Ако имате деца или домашни миленици, потребна ви е цврста конструкција и ткаенини кои лесно се чистат.Доколку често имате гости преку ноќ или самите спиете во дневната соба, потребен ви е композитен или аголен мебел со механизам за извлекување.

Ако немате многу идеи за тоа кој мебел одговара на вашите потреби, а исто така сакате да уклопите одреден стил, погледнете ги страниците на Pinteres, Instagram, Facebook и нашата web страница и пронајдете инспирација. Сигурно ќе најдете нешто што ви одговара, а со ваква слика во главата полесно ќе купите соодветни парчиња мебел.

 

4. ИНФОРМИРАЈТЕ СЕ ЗА КВАЛИТЕТОТ

Многу е важно да научите како да го оцените квалитетот и да изберете квалитетен мабел за вашиот дом. На овој на начин, соодветно ќе го потрошите вашиот буџет и ќе го најдете најдобриот сооднос цена-квалитет.

Факторите кои влијаат на цената на мебелот се:
-дизајн
-материјали-начин на производство

Два комплети кои на прв поглед изгледаат слично, но се разликуваат по цена, секако многу се разликуваат по квалитет на материјалите од кои се направени. Право дрво или медијапан, механизам латофлекс, механизам за „софа кревет“ или дури и електричен механизам нема да имаат иста цена бидејќи обезбедуваат различна вредност кај купувачите. Гарнитурите исполнети со HR мемори пена или оние кои имаат механизми за релаксација на главата и рацете сигурно ќе бидат поскапи од оние што немаат, но ќе ви овозможат неописливо чувство на удобност. Затоа, не заборавајте да прашате за материјалите од кои е направен мебелот, направете споредба и изберете паметно бидејќи вложување во квалитетен мебел е добра инвестиција која ќе ви пружи години на уживање во удобноста и убавината на изработката.

СОВЕТ ПЛУС

Информирајте се за одржувањето на мебелот што го купувате , бидејќи тоа значително влијае на неговата издржливост. Запомнете, дури и најиздржливиот мебел ќе биде уништен ако не внимавате како го користите.

 

5. НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ НА УДОБНОСТА

Не двоумете се да го испробате мебелот што го гледате во салонот.Важно е да проверите дали вашата трпезариска маса е на вистинската височина во однос на столот, како и дали ви е удобно кога ќе се навалите на софата или фотељата со механизам за одмор на нозете.За квалитетен сон, многу е важно дали душекот е удобен и дали ги задоволува вашите потреби. Дали знаете кој душек е надобар за вас: пружина, јадро од жица или пена? Ако не знаете , најдобро е да го пробате.

Ако планирате да поставите соба за дете, задолжително понесете го со себе. Тоа најдобро ќе ви каже каков кревет или биро сака. Дозволете му да седне или легне на мебелот за да го проба. Почитувајте го неговото/нејзиното мислење.

Со создавање на простор за живеење , вие создавате сопствено катче за одмор, дружење со семејството и пријателите и место каде што ќе се направат најубавите спомени. Изборот и купувањето на мебел нека биде еден од оние убави спомени кои секогаш ќе останат врежани во вашата меморија и кои ги паметите со радост.